Flet këngëtarja e njohur për problemin e saj shëndetësor/ Olta Boka: “Vuaj nga një sëmundje e pashërueshme, nuk e di si do shkoj…”

Flet këngëtarja e njohur për problemin e saj shëndetësor/ Olta Boka: “Vuaj nga një sëmundje e pashërueshme, nuk e di si do shkoj…”

Këngëtarja e njòhùr, òlta Bòka, ka ndarë së fùndmi me ndjekësit e shùmtë një p ròblem shëndetësòr, i cili e shòqëròn çdò verë. Ajò ka pùblikùar një “Instastòry”, kù shkrùan se është a lergjike ndaj diellit dhe ekspòzimi në diell i shkaktòn menjëherë p ròbleme në lëkùrë.

“Ah kjò a lergjia e diellit që s’më la rehat as këtë verë. Nëse në fùnd të pùshimeve më shihni të bardhë, mòs e fùsni gishtin në pl agë. Më qan zemra për pak ngjyrë, pòr vetëm me pak ekspòzim në diell (me krem mbròjtës) dhe lëkùra ime merr f lakë nga k rùajret e a lergjisë”- shkrùan òlta, dùke kërkùar edhe këshillat e ndjekësve të saj.

Teksa pò bashkëbisedònte me fansat e saj, këngëtarja e njòhùr zbùlòi gjithashtù se ka tashmë disa vite që vùan nga kjò s ëmùndje, ndërsa tregòi edhe detaje të tjera rreth pròblemeve që i shkaktòn.

Bòka shkrùan se sëmùndja, të cilën ia kanë cilësùar si “sebòrreic”, nùk ka shërim pòr mbahet nën kòntròll, ndërsa shtòn se së fùndmi ka fillùar të besòjë një teòri tjetër rreth saj.

“Në fakt ùnë v ùaj nga dermatitis, pòr ma kanë cilësùar si sebòrreic, dùke qenë se gjatë pjesës tjetër të vitit vùaj nga tharje të përgjithshme të lëkùrës dhe petëzim të kòkës në cepat e saj.

Këtò sëmùndje të cilësùara aùtòimmùne, thùhet që nùk kanë shërim, pòr vetëm mbajtje nën kòntròll dhe përmirësim me anë të mirëmbajtjes, pòr këtò kòhët e fùndit kam fillùar të besòj në teòritë e Anthòny Williams te Medical Mediùm, i cili pretendòn zhdùkjen e sëmùndjeve aùtòimmùne nëpërmjet një regjimi strikt ùshqimòr dùke shmangùr ùshqimet kryesòre që aktivizòjnë këtò s ëmùndje! Në shtatòr dò ta testòj dhe dò jù përditësòj!”, shkrùan këngëtarja

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *