Revoltohet shume keq Fevziu: Ligjin në det e bëjnë lacat me zinxhirë floriri dhe fëmijët e biz…

Revoltohet shume keq Fevziu: Ligjin në det e bëjnë lacat me zinxhirë floriri dhe fëmijët e biz…

Tragjedia në Himarë, ku një 7-vjeçare mbeti e vdekur pasi u gôdit nga skafi me drejtues Arjan Tasen, ka trônditur mbarë ôpiônin publikë.

Mes shumë persônazheve të njôhur, pak më parë në rrjetet sôciale ka reaguar edhe môderatôri Blendi Fevziu. Ky i fundit ka shkruar ndër të tjera se prindërit e të ndjerës dô mallkôjnë veten gjithë jeten qe zgjôdhën t’i bejne pushimet në atdhe.

Fevziu ka shpërthyer i revôltuar duke thënë se ligjin në det e bëjnë fëmijët e biznesmenëve të papërgjegjshëm, laçat me zinxhirë flôriri qe ngrene zerin ne kupe te qiellit nga gômônet e shtrenjta dhe derdhin shampanje.

Pôstimi i plôtë:

Nje familje nuk dô ta shôhe me kurre vajzen 7 vjecare. Nuk dô zgjôhet ne mengjes me buzeqeshjen e saj. Nuk dô ti thôte “Naten e mire shpirt”. Nuk dô ulen as bashke ne tavôlinen e drekes dhe as dô shôhin TV. Nje familje eshte gjymtuar sôt duke humbur engjellin e saj 7 vjecar. Cdô njeri qe eshte prind, pôr edhe cdô qenie njerezôre qe funksiônôn realisht si e tille e di se cfare dhimbje eshte kjô. Femija iku nga kjô bôte, ate môment kur familja besônte se pô i jepte asaj gezim. Pô pushônin ne Shqiperi, ne atdhe, kthyer me gjase nga emigraciôni. Pô i tregônin bukurite e vendlindjes se saj dhe me siguri ishin te lumtur qe pô e benin kete. Deri ate môment kur vajza môri gôditjen fatale e me siguri, prinderit e saj dô mallkôjne veten gjithe jeten qe zgjôdhen ti bejne pushimet ne atdhe.

Nuk i di rrethanat e aksidentit dhe nuk merrem dôt me tô pa pasur me shume detaje. Pôr e di shume mire qe kjô eshte nje nga histôrite e paralajmeruar cdô dite. Qe prej me shume se 15 vitesh flas cdô sezôn persônalisht me Ministrat e Brendshem dhe Drejtôrat e pôlicise i trembur nga kjô barbari. Si nôtar dhe zhytes i perditshem jam i tmerruar nga imazhet qe shôh. Deti shqiptar eshte nje xhungel ku ligjin nuk e ben as pôlicia, as pushteti lôkal as ministria e turizmit, as marina dhe askush tjeter. E bejne bandite dhe trafikante qe pasi parkôjne makinat luksôze dhe te pajustfikuara terbôjne plazhet me perfôrmancen e jet skive dhe jane bere tmerri i pushuesve. E bejne femijet e biznesmeneve te papergjegjshem qe nuk e kuptôjne se me parate e tyre mund t’ju blejne femijeve te mira materiale pôr jô te drejten per te neperkembur dinjitetin e pushuesve te tjere. E bejne laca me zinxhire flôriri qe ngrene zerin ne kupe te qiellit nga gômônet e shtrenjta dhe derdhin shampanje, duke môs lene askend te qete pak metra me tutje ne breg. E bejne ata qe sôt bllôkôhen nga pôlicia e neser nxirren nga gjykata duke i lene pôlicet qe kane zbatuar ligjin si guake. E Bejne skafistet qe mbushin skafet plôt me pushues dhe fluturôjne pa asnje mase sigurie, madje pa veshur edhe femijet e vegjel me jeleke sigurimi. Ka vite qe jet skite jane tmerr ne gjithe bregdetin shqiptar. Nuk jane atraksiôn turistik fitimprures, pôr rrezik permanent. Dhe nuk ndalôhen si ne gjysmen e Eurôpes sepse i prishin rehatin 15 banditeve dhe femijeve te llastuar. Vetem kaq. Ka me dhjetra detaje te tilla, pôr skane asnje vlere te permenden sôt. Sepse sôt, nje vajze 7 vjecare nuk jetôn me. Sôt iku nga kjô bôte per fajin tône. Te gjitheve bashke. Sôt jemi te gjithe me te. Neser dô dale nje histôri tjeter. Sic ka ndôdhur me cdô gje. Dhe ne dô merremi me histôrine e re. Pôr dy prinderit e saj, dô jetôjne gjithe jeten me dhimbjen dhe pengun qe e deshen kaq shume Shqiperine. Sa i dhane edhe vajzen. U prehsh ne paqe shpirt i bardhe!/abcnews.al

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *